Written by Ayşe Betül BALCI

Babalar Kahramanlarımız..

Gaye Ukav Atila & Ozan Atila & Alp Atila

Gaye ile @harikadogum üzerinden tanıştık. Eğitim içeriğini ve ücreti öğrendi. Bireysel eğitim almak istediğini söyledi. Sonrasında doula’msın sen benim dedi. ‘Daha tanışmıyoruz belki o sıcaklığı yakalayamayacaksın’ dedim. ‘İnsanları tanımak için illa yüz yüze gelmek gerekmiyor’dedi ve hikayemiz böyle başladı. Bu arada, doğumda destekcisi olsun diye bir sürü ekstradan kısan bir anne..
Biliyorum ki; benden başka gebeler olabilir,doğum yapacaklar olabilir,doktorum zaten saatlerce başımda bekleyemez,tek gebesi ben değilim ve benim ihtiyacım o an bana destek olacak bir kişi diyen ciddi anlamda,ben hiç bahsetmeden bunları söyleyen bir anne..
Şaşırdım.Çünkü; maalesef ki herşeye deliler gibi para harcıyoruz.Fakat,en özel anımız ve 2. Kez yaşayamayacağımız bu durum için para harcamayı lüks buluyoruz..

Her neyse Gaye, Keşkesiz Doğum Doktorlarımızdan Ayhan Yılmaz’ın gebesiydi. İlk doktoruna danışmış Doula ile çalışmak istediğini,onay alınca da İstanbul Doğum Akademisini aramış ve benim ismimi vermişler..
Sosyal medyadan araştırdıktan sonra bana yazmış.
Ve tanıştığımızda 30. Haftasındaydı.

Bireysel Eğitim için gün belirledik,ağırlaşmış olmasına rağmen desteksiz oturup,kalkabilen,her gün denize giden,yürüyüş yapan bilinçli bir anne adayıydı. Eğitimden sonra hiç vazgeçmeden ve aksatmadan nefeslerini yapmaya devam etti. Ve tabi ki bu arada arada ofise kahvaltıya çağırıyorum. Kahveye gidiyorum.Görüşmelere devam ediyoruz.
Çok net,aşırı dobra da bir kız. Çatır çatır etrafa da yetiyo,kendine de yetiyor, bebeğine de yetiyor. Bir de Alp efendi karakteristik özelliklere sahip.
Sabah 7.00 de annesi uyanıp kahvaltı yapmak zorunda,hele ki öğün atlasın tekmeleriyle annesine gerekeni yapıyor..
Ve saatinde uyuyor her akşam..
O zamanlar Gaye’ye gündüz de uyu bak,doğumdan sonra zorlanacaksın dedim.Ben uyuyamam dedi,beni dinlemedi.
Şimdi,yaa sorma keşke uyusaydım diyo
Uyku eğitimi anne karnında başlıyor..Nasıl alışırsa öyle devam ediyor..
Her neyse,Gaye ne zaman gelecek,nasıl olacak diye panikleyen bi anne değildi.Gayet,rahat ve relax. Ben o arar ulaşamaz diye denize bile gitmezken,o ‘git kuzum sorun yok’diye bana destek veriyordu.
Akşam 21.30 gibi aradı beni.
‘Betül suyum geldi’..
Temiz mi,berrak mı,koku var mı ?
Her şey normal..
Fakat,işte tam olarak burda neden babalar eğitime gelmeli kısmını paylaşacağım. Sevgili Ozan,eğitime katılamadığı için nasıl hareket etmesi gerektiğini bilmiyordu. Ve aylarca sakince devam eden Gaye’yi bile panik alanına sokmuştu. Duşa gir,sakince yavaşca geçersin dememe rağmen 5 dk sonra hastahaneye geçmişlerdi. Kurban bayramının 2. Günüydü..
Neyse ben de geçtim. 2 cm açıklığı vardı. Bu normalde de olabilecek bir açıklık.. Açıklığınızın olması demek doğum demek değil,eklemek istedim.
Fakat,bizim suyumuz gelmişti. EMR dediğimiz eğitimlerde bastıra bastıra anlattığımız bir durum bu. Eğitim alanlar net bir şekilde bilir.
Suyunuz gelmiştir.Ama doğum dalgalarınız başlamamıştır.
Eğer suyunuz berrak ve kokusuz ise bebeğinizin hareketlerinde sıkıntı yoksa 18-24 saat aralığında bekleyebilirsiniz.Zaten,beklediğiniz bu sürede dalgalarınız da gelmeye ve düzene girmeye başlar.
Fakat,suyunuz geldiği için enfeksiyon riskine karşılık doktorunuz bilgisinde antibiyotik yapılır.
Bu arada,çok küçük dalgalar ve düzensizlik olduğu için uyumanız gerekir.
Bakın,bastıra bastıra söylüyorum.
5 dakika 1 gelene kadar dinlenmeniz gerekir.
Çünkü,açıklık yok,düzenli dalga yok.E doğum için enerji lazım o yüzden uyumalısınız..
Neyse,açıklığı öğrendik,yatış yapıldı. Veee Sevgili Ozan’ı uyumak için eve yolladım😅 Ve gidip uyumuş,hani insan uyuyamaz bari 😝 Neyse,Gaye gece boyu yürüdü,çay içtik,sohbet ettik ama asla uyumadı.. Dalgaları düzenli olmasada onu rahatsız ediyordu.Çünkü,herkes aynı şiddette hissedemez dalgaları.. Sabah 9.30 gibi suni sancı takıldı.Kasılmaları düzene girsin diye desteklenmesi için.. Masajlara devam ettik. Arada su içmek için,elimi yıkamak için kalkıyorum. Ozan,masaj yapmaya kalkıyo. Gaye, Betül diyo 🥰😅 Tabiki Betül diyecek,sabaha kadar ben vardım yanında 😂 Bu postu özellikle Ozan için yazıyorum zaten😂😂 Vee 10.30 gibi doğumhaneye tam açık olarak girdik.. Fakat,doğum için,enerji gerekir ve bebeğin hangi yoldan gelmek istediği en önemli şeydir.. Sonrasında saçma sapan şeyler duyuyorum.
O kadar çekeceğine direk sezaryen olsaydı ya! Şimdiii,herhangi bir komplikasyon,sağlıksal problem yoksa ve haftaları uygunsa doğumu bebeğin başlatmasını istiyoruz. Diyelim ki bebek başlattı doğumu,ve normal doğum istiyoruz.Nerden bilebiliriz sezaryene gideceğini garantisi mi var. DOĞUMUN GARANTİSİ YOKTUR.ve yolu bebek seçer.
Haaa 12 saat dalgaları çekti Gaye ne mi oldu? Beden normal doğum için hazırladı kendini. Tüm hormonları devreye girdi vee bebeğini kucağına alır almaz emzirebildi.. 12 saatin sonunda sezaryene alındı Gaye.. Doktoru Ayhan Yılmaz,her türlü karara saygı duydu ve gebesine destek verdi.
Spinal Anestezi ile Anne-bebek dostu sezaryen yapıldı.
Bu konuda tüm ekip tecrübeli olduğu için her anında Gaye’yi desteklediler..
Sonrasında kapıda merakla bekleyen sevgili Ozan bardı tabii.Ben de dışarı çıktım. Vee onun naifliği,sakinliği bebeği görünce kucağına alabilmesi,heyecanı her şeyyy çok güzeldi. Odaya çıktığımızda da Gaye ile ten tene temasa devam ettik. Ve Gaye ertesi gün ayaklanmıştı.
Sezaryen oldu diye başarısız olmadı. Bebeğinin isteğine saygı duydu ve 12 saatin sonunda sezaryen kararı alındı. Tüm hormonları aktive olmuş haldeydi..Ve bebeğini rahatça emzirdi.
Ayrıca ilk gün normal doğumda olsa sütü gelmeyebilirdi.İlk 3 güne kadar da gelmeyebilirdi.Daha uzun süre de gelmeyebilirdi. Bunların hiçbiri,doğum yapmış anneyi başarısız yapmaz!
Konuşurken ağzınızdan çıkanlara LÜTFEN DİKKAT EDİN. Çünkü,karşınızda lohusa bir TAZE ANNE var. Eğer,adrenalin hormonu salgılanırsa zaten sütü unutun. O yüzden,uyuması için destek olacağız. Kendini iyi hissetmesi için sürekli telkinde bulunacağız.. Olumlu konuştuğumuzda bir şey kaybetmeyiz. Ama lohusa anneye,olumsuz konuştuğunuzda onun hayatında büyük derin yaralar bırakabilirsiniz..

Neyse, Gaye çok güzel bir anne oldu. Ozan’ı o kadar uyumaya yolladım. Bana bi yorum yapmadı yazıklaaar olsun 😅
Babalar Kahramanlarımız..
Ozan’ı da çok seviyorum,şeker gibi bir baba
İlk erkek bebeğim Alp’m,hoşgeldin 12.08.2019

× WhatsApp