Hakkımızda

Hamileyseniz, muhtemelen bir doula olduğunu duymuşsunuzdur, ancak ne yaptıklarından tam olarak emin değilsiniz.

Doğum yapmak; asla unutamayacağınız inanılmaz bir olaydır – bu bir geçit törenidir. Ne yazık ki, çok fazla kadın bunun farkında değil ve kırmızı halının ne olduğunu merak ediyor! O kadar güzel doğumlara şahit oluyorum ki; içimdeki bu heyecanı, mutluluğu, merakı ve yeni bir ruhun dünyaya geliş mucizesine şahit olma halini çalıştığım her aileye geçirmek istiyorum. Kadınlara doğumun bir hastalık olmadığını anlatmak, içlerindeki gücü fark etmelerini sağlamayı amaçlıyorum.

DOULA; doğum öncesi, sırası ve sonrasında bir kadına ve eşine fiziksel ve duygusal destek sunan kişiyi ifade eder.

Ayşe Betül BALCI Kimdir ?

1991 Antalya doğumluyum, 10 yıl hizmet sektöründe çalıştım. En son çalıştığım firmada otomotiv satış danışmanı olarak çalışmaktaydım. İçeriye giren çok tatlı bir çift sayesinde doulalık mesleğiyle tanıştım. İnce uzun sadece karnı büyümüş 7 aylık gebe güzel bir anne, yanında da şimdilerde bana abilik yapan güzel yürekli bir baba. Çiğdem ablam ve Dinçer Abim..

Eğitmenlerimizden Uzman Psikolog Neşe Karabekir ‘asla tesadüf yoktur’ der. Kesinlikle onların o gün showrooma gelmesi, danışman olarak beni bulmaları asla tesadüf değildi. Açıkcası o güne kadar ‘doula’ kelimesini duymamıştım. Çiğdem ablanın; ‘ben doğum esnasında bir doula ile çalışacağım, bu mesleği yapmak istemez misin?’ demesiyle araştırmaya başladığım harika bir yoldu.

Sanıyorum her şey 3 gün içerisinde gerçekleşti. Doulalık mesleğini öğrendim, sabaha kadar araştırdım. Yapabileceğime inandım. İstanbul Doğum Akademisi mail attım ve mülakata girdim ve artık 9 ay 10 günlük öğrencilik hayatım için ilk adımı atmıştım. Bu süreçte eğitim stajını, doğum stajlarını ve tezini de bitirmek zorundasın.. Doğuma Hazırlık Eğitmeni ve Doula olabilmek için uzun, sabırlı ve özverili bir yolculuk gerekiyor. Fakat, ben bu mesleğe adım atarak öncelikle kendi hayatıma yolculuk yapmış oldum.. Kendimin farkına vardım.

Bu süreç akarken Çiğdem ablam ve Dinçer abimin Dünyalar Güzeli Zeynep’i doğdu.. Gülüşüne dünyaları sığdıran hayatımın ilk bebeği.. Kalbimi ilk açtığım güzeller güzeli.. Sevmek için, sevilmek için kan bağın olması gerekmiyor.. Ve doulalık da böyle bir şey… Belki de daha önce hiç tanımadığın insanların, en özel en mahrem anlarına tanıklık ediyorsun. Evet profesyonel bir destek. Ama o aradaki duygu bağını kurmadan mümkün değil..

Doula ve Doğuma Hazırlık Eğitmeni olarak amacım; doğum öncesinde korkularından arınarak bunun nasıl bir mutluluk olduğunu hissetmeleri. Kendilerini doğum anında fiziksel ve manevi anlamda destekleyen birinin eşliğinde rahatlıkla hareket etmelerini ve annelerin yaşadıkları doğum deneyimini olabildiğince pozitif anılarla hatırlamalarını sağlamak.

Eğitimler

 • İDA Sertifikalı Temel Doğuma Hazırlık Eğitimi – Op. Dr. Hakan Çoker
 • Dışavurumcu Tekniklerin Kullanımı – Uzm. Psk.Neşe Karabekir
 • DHE’de Teknikler, Felsefeler ve Uygulamalar / Pelvis Kullanımı ve Anatomisi – Op. Dr. Hakan Çoker
 • Doulalığa Giriş ve İlaç Dışı Teknikler – Doula Çatısı-Ebe Serpil Varlık
 • Kişisel Gelişim – Uzm. Psk. Neşe Karabekir
 • Gebelik ve Doğumda Bası Noktaları – Manuel Terapist Stefan Rippel
 • Emzirme-Bebek ve Lohusalık Bakımı – Bebek Hastalıkları Ebe Serpil Varlık / Yenidoğan Uzm.Dr. Gülnihal Şarman
 • Hamilelerle Yoga – Fiziksel Egzersizler – Duru Keyn, Ayca Yılmaz, Aycan Çakmak
 • İleri Doula Modülü – Ebe Serpil Varlık – Uzm. Psk. Neşe Karabekir – Op. Dr. Hakan Çoker – Doula Sibel Esenalp
 • Temel doğum bilgisi – Op. Dr. Selçuk Somer
 • June Elleni Laine ile yepyeni bir atölye çalışması – İç Sesini Uyandırmak