Written by Ayşe Betül BALCI

Harika Bir Doğum Yaşadık

Uzun zamandır yazmak istediğim fakat detaylı anlatmak istediğim için vakit ayırmam gereken bir doğal doğum hikayesi geliyor….

Nurgül, Benim Yaz’ımın, sarışın prensesimin annesi… Nurgül’ü öyle candan, öyle en içten seviyorum ki anlata anlata bitiremediği kankası Büşra’yı da öyle seveceğimi düşünüyordum. Ta ki eğitime geç kalıp bunu normalleştirene kadar 😀

Daha öncesinde tipi nasıl asla bilmiyorum. Karakteri nasıl bilmiyorum. Hepimiz onları bekliyoruz. Bir de rahat… İçten içe gıcık olmadım desem yalan olur. Bunu ilk kez burada okuyacak muhtemelen Doğumda çalışmak isteseler ‘kesin çalışamam’ diyorum.
Ama o doğumda olduğum için binlerce kez şükürler olsun diyorum harikaaaydı. Büşra’yı öperek yiyecektim resmen 😀 Fotoğraftan da anlaşılıyordur. Ayrıca Leyla bile gülümsüyor Fotoğrafta 😊

Sonra Nurgül vesilesiyle görüşelim diye haber verdi. Ben de müsait değildim.
Planladık ben, Büşra ve Hıfzı görüştük.

Anaa birebir görüşmek gerçekten bu sebeple çok kıymetli. Bizim Büşra gerçekten tam bi hamile kafasında ama nasıl tatlı, gün boyunca kendi kendime gülümsedim ve o gün okeyleştik.

Neyse telefonda falan konuşmaya başladık.

Veee kasılmaları başladı.

Hep sizlerin annenizden doğum hikayelerinizi soruyoruz ya Büşra’nın da annesinin doğumunun hızını dinlemiştim.

Neyse manavgattan geldiler o sırada ben doğumdayım Anadolu Hastanesinde. Allah’ım onlara karşı sakinim ama kalbim milyon atıyo, kasılmalar sıklaşmadan hastaneye geçmeyin diyorum.

Benim doğum bitti. Aradım,hastaneye geçiyoruz dediler. Taksiye bindim,eve geçtim. Üstümü değiştrdim. Sanırım ard arda neredeyse girdik ve serüven burda başladı ….

Hastaneye bi gittik en sevdiğim ebelerden biri var. Gözlerimiz kalp kalp

İlk muayenede 3 cm açıklığımız olduğu söylendi.

Sonra biz biraz aktif hareket ettik, aromaterapik yağlardan destek aldık ve duşa girdik bilin bakalım ne olduuuuu !!!! Tam açık 😀

Doğumda ilaç dışı rahatlatıcı teknikler kullanabiliyoruz ve bu teknikler Lamaze, Hypnobirthing, Active Birth ve Keşkesiz Doğum felsefelerine aittir. Bu teknikleri uygulamada tam yetkiliyiz. Nasıl bir hekim kadın doğum uzmanı olsa bile vajinal estetik yapması için belge gerekiyorsa, Doula olabilmek için de ekstra eğitim alınması gerekiyor.

Maalesef bu kısım çok hassas ve çalışacağınız Doula’ların, sağlık çalışanların belgelerini sorgulayın!Burada anlatmam gereken başka detaylar var. Hıfzı stres olmasın diye ben ona ‘çorba alıp gelir misin’dedim. O sırada biz banyodan çıktık ama banyonun suyunu odaya taşırmışız. Hıfzıyı ‘gel artık doğuyoruz’ diye aradım. Dışarı taşan suyu Büşra’nın suyu geldi sanmış :Dxdxdxdxdx

Kıyamam o kadar tatlıydı ki anlatamam,uzun bir süre suyu olmağına ikna olmadı bu arada 😀

Tabi biz Büşra’mla el eleyiz ve artık doğumhaneye indik. Ben orda ‘Hıfzı’yı rahatlatmak için en çok beni seviyor falan’ diyorum. Çünkü dikkatini dağıtıp bir nefes almasını sağlamam lazım. Doğum sadece anneyi kapsamaz. Anne ve bebek ve yanındakileri de kapsar.

 Hıfzı doğuma girmek istemiyordu.

Doktorumuzda ASLI SESVER VURAL’da aslında daha yeni aramıştı ama açıklık olmadığı için biz hocam gelmeyin demiştik 😀


Aslı hocam gelene kadar biz ıkınmayı hatırladık. Aslı hocam geldi.

Büşra gözlerini kapattı ve ıkındıı
Büşra artık 3 mum 1 tüy yapacaksın diyorum o neydi diye bana bakmak için gözlerini açtı veee göğsünde bebeğiiiiiii bir çığlık attı ki inanamazsınız, Hepimiz sevinç,oksitosin,aşk, ya her şey

Bizim canım Hıfzımız da doğuma girmeyecekti ya Tabikiii o da ordaydı. Babalar gerçekten tahminlerinden daha güçlüler ve annelerimizin kahramanları.

Çünküüü kapı önünde beklemek çok daha zordur.

Hayatımda gördüğüm en en en en aşk dolu doğumlardan biriydi.
Size duygumu anlatamam. Çünkü yazarken bile coşkulanıyorum.

Bu arada ilk bebek haberini Nurgül’ün eşi abi olarak kabul ettiğim Mert aldı. O Sırada Hıfzı kardeşimi yalnız bırakma yazmış, ben de ‘doğduk’ yazdım.
Nurgül’e ayrı ona ayrı…

Hani her zaman diyorum ya eğitimi herkesten alabilirsiniz ama herkes Doulanız olamaz. Gerçekten bir kez daha anlamadım. Kalbimle sevdiğim kişilerle doğuma girdiğim için çok daha mutluyum. Hepsiyle bambaşka ayrı ayrı bağlarımızz var.

Leyla’m Büşra’mın güzel kızı kalbimde kelebekler uçuran iki güzel candan can

Ve bu özel fotoğraflarımızı yakalayan Kadriyeciğime çok çok teşekkürleeer… Sadece aklımda değil artık gözümle de görebileceğimiz anılarımızda var.

Doğum ekip işidir.

Doğumu Antalya Memorial Hastanesinde yaptık.

Hekimimiz Aslı Sesver Vural’dı.

Ebemizle, Çocuk hemşiremizle el ele saygı ve keyifle bir doğum gerçekleştirdik. Herkesin ellerine sağlık.

Kimse kimsenin mesleğini yapmaya kalkmadığı sürece mutluyuz.

Doula sağlık dışı,kız kardeş desteğidir. Zaten yukarıda neler yaptığımı detaylı anlattım 😊

Ebesiz zaten doğum olmaz. Fakat Doula rolündeyse HASTANEDE KESİNLİKLE SAĞLIKSAL BİR İŞLEM YAPAMAZ. Çünkü hastanenin kendi mesaisinde o gebeden sorumlu, ebeleri ve sağlık çalışanları vardır. LEYLA’M-11 MAYIS 2022

× WhatsApp