Written by Ayşe Betül BALCI

İyi ki Hayatıma Geldiniz

Firangiz Arifova & Murtaza Arifova & Rüstem Arifova & Havva Arifova

22 yaşındaki güzeller güzeli bir annenin doğum hikayesi bu..

Firangiz’in doktoru Melek Büyükkınacı’ydı. İlk doğumunu Almanya’da doula ile gerçekleştirmiş. Konuya yabancı değil anlayacağınız..

Çünkü,Türkiye şartlarında ilk önceliğimiz ‘doula nedir’ onu anlatmak oluyor. Sonrasında ‘Neden eğitim almalıyız’ anlatıyoruz.Sonrasında gereksiz görülüyor. Eğitim almayı sevmiyoruz,bilinçlenmeyi sevmiyoruz. Tabii herkes için demiyorum.Ama büyük bir çoğunluk maalesef bu şekilde.. Eşi yurtdışında olduğu için eğitime tek başına geldi. Sonrasında doktor muayenesinde birlikteydik ve pospartum doulalığı yapacaktım Firangiz’e.. Dalgaları düzenli olarak gelmeye başladığında hastahanede buluştuk.

Çoğu doğumlarda olduğu gibi,Firangiz’in doğumunda da @mutlu_anlar_fotografcisi ile birlikteydik. Tüm anlarımızı ölümsüzleştirmek için bize destek oldu.. Firangiz,ilk doğumunda epidural aldığı için,ıkınamamış ve zorlanmıştı. Asla epidural istemiyordu.Epidural yerine,doulam olsun yeter bana diyordu..

Fakat,ilk doğumda direk epidural takıldığı için gerçek dalgaların nasıl bi his olduğunu bilmiyordu.

Dalgaları sıklaştıkça,epidural isteği arttı. Veeee epidural takılması kararı alındı. Fakat,şu detayları vereceğim. Hiçbir sağlık çalışanı,hiçbir destekçi saat vermez. Bir gebe varsa karşınızda ve doğum söz konusuysa asla ve katha saat verilmezzz.Hele 40 dk sabret bekleyeceksin asla denmez.Bağırılmaz.Göz hizasına gelmeden konuşulmaz.Duygusal olarak,onu yıpratacak cümleler kullanılmaz.Her neyse,güzel Firangiz’me epidural takıldı.Daha epidural gidemeden,takıldığı yerden çıktı.Zaten gerek de kalmadı. Çünküüüüü,eğitimlerde de bas bas bağırıyoruz. Bir kadın epidural istiyorsa birazdan doğum gerçekleşecektir ☺☺☺

Gerçek bir desteğe,köstek olmayan insanlara ihtiyacı vardır.Veee Havva annesinin göğsünde.. 5000 gr güzeller güzeli bir kız 🧿 Vajinal doğum..

İri bebek kavramı, 4000 gr ve üzerinde konuşulur.Fakat,annenin boy ve kilosu da göz önünde bulundurularak karar verilir.Ben Firangiz’in yanında bit gibi kalıyorum.Hatta bana kısa boylusun bile dedi 😅Her neyse hayırlı olsun diye dışarı çıktım.Murtaza sarıldı ve teşekkür etti. Sürekli resmi olduğumuz ve çok tanışma fırsatımız olmadığı için şaşırmıştım.Ama Murtaza’nın ne kadar ince bir adam olduğunu,Firangiz’in nasıl aşık olduğunu anlatacağım size..

Biz Firangizle çalışma kararı aldığımızda bana bir hediye yollamış.Ve cümleleri şöyle:

‘Ben yurtdışındayım,eşimi güveneceğim,emin ellere teslim ettim,teşekkür etmek istedim’ ben daha da şaşkınım.Çünkü,Türkiye’de işini yapıyor,tabiki yapacak mantığı var.Sonrasında 3 gün Firangiz ve Havva ile birlikteydik..

Vee çıkış günü Murtaza bana tekrar hediye yaptırtmış.. Hediye almayı elbette hepimiz çok severiz.Ama burdaki vurgulamak istediğim memnuniyetini dile getirmesi,kendi yöntemleriyle bunu gösteriş şekli.. Haa bu sadece bana karşı böyle değil.. Karısıyla ilgilenen herkese karşı çok cömert ve nazikti. Karısına karşı ise burada olsun,olmadın güller,çicekler,hediyeler.. Aşk’la sevgiyle bağlılar.. Ben Firangiz’le çalıştığım sürece prenses gibiydim. Herkese davrandığım gibi davrandım. Ve işimi en iyi şekilde yaptım. Tabikii hala görüşüyoruz. Havva’nın bacaklarından boğum boğum yemek istiyorum. Ama Rüstem’i de ayrı seviyorum. İyi ki hayatıma geldin Firangiz ve Havva.24.12.2018

× WhatsApp