Written by Ayşe Betül BALCI

Maşallahlarınızı duyar gibiyim

‘Rujum silinmedi değil mi Betül’ diyen Merve’nin doğum hikayesi

Bak hala gülümseyerek hatırlıyorum o günü. Ha bu arada bendeki ful makyajımıda anlatacağım 😀 Gelinin kız kardeşi mod 😀

Neyse başa sarıyorum. Yanılmıyorsam kasım ayıydı ve 2. Eğitim grubundaydı Merve ve Mustafa…
Mustafa tam Alfa özelliklere sahip bir baba adayı. Merve de bir içim su en sevdiğim sarışın, renkli göz bir kadın…
Ve 2. Gebelik. Bir grupta 2. Gebelik varsa çok severim. Çünkü, ilk doğumda olmaması gereken her şeyi fark etmiştir. Ve bu açık görüşlülükteki bir gebe tüm ekibe fayda sağlar. Nitekim öyle de oldu. Kendi yaşadıklarında olmaması gerekenleri paylaştı. Mesela aileler olunca, mahremiyeti koruyamadığını ve rahat olamadığını, hastaneye çok erken gittiği için uzun süre kaldığını vs.

Ben doğumlara bağ kurmadan katılmıyorum.

Ama Merve’yle instagramdan Doula olarak anlaştık. İkimize de iyi gelen bir enerji olmalı ki, ikimizde daha görüşmeden bu adımı atabildik.

Merve gebeliği boyunca da aktif olan hep çok süslü, şıkır şıkır, unutulmaz pembe çantasıyla son güne kadar gezdi diyebilirim.

Ha bu arada biz. Yüz yüze tanışmadık ama doktor seçimine kadar birlikte karar verdik. İyi ki de Nalan Cihangir hocam vardı.

Neyse güzeller güzeli prensesimiz 37. Haftada ve annesinin karnında makat olarak pozisyon almıştı.

Merve’nin zor zamanlar geçirdiği günler de oldu.

Nefes yapası yoktu, söylediklerimi yapası asla yoktu. Kendince de haklı nedenleri vardı. Ama bir güzellik dünyaya gelecekti ve o bebeğin desteğe ihtiyacı vardı.

Sürekli tacizlerimle ve Merve’nin silkelenip ‘ben Merve’yim be her şeyi başarırım’ demesiyle makat gelen bebeğimiz olması gereken doğum pozisyonunu aldı. Hatta doktorumuzda şaşırdı. Ve ilk doğum vajinal doğumken, hiçbir sorun yoksa 2. ‘nin de vajinal gelmezse üzüleceğini söylemişti.

Sevgili anneler, doğumlarınıza lütfen sahip çıkın. Merve, bebeğini desteklemeseydi, sezaryen olacaktı.

Sezaryen doğum öcü değil. Sadece vajinal doğum yapmak istiyorsak ve hiçbir sağlıksal problemimiz yoksa bebeğin gelmek istediği yolu desteklemek için elimizden geleni yapmalıyız.
Merve ve bebeğini destekledi. Bebeği gelmek istediği yolu seçti ve doğum pozisyonuna döndü.

Merve’yle Doula olarak başladığımız yolda, yoldaş olduk. Birçok özel paylaşımlarımız oldu. Zorla evden çıkarıp, paralı güne getirtmişliğim var 😀 Ve asla zamanında gelemez. Çünkü, aşırı süslü 😀

2 çocuk annesi ama dudakları, teni, gözleri, saçları… Şu anda da online görüşüyoruz çat diye arasan bile saç yapılmış, o ruj sürülmüştür. Gerçekten çok eğlenerek yazıyorum. İlk çocuğu Mert, çok yakışıklı annesinden almış gözlerini. Ama kendi gibi süslü biri daha lazım evde…Bu arada 2 çocuk annesi ama derken yanlış anlaşılma olmasın çocuklar, ev, eş derken yoğunluğunu kastediyorum.

Ve o gün geldi, çattı. Geceden başladı Merve’nin kasılmaları. Ama bazı durumlarda evde kalabiliyoruz. Uyudu tabi Merve mis… Ben biliyorum ki bugün doğum var. Kalktım, duşa girdim, saçımı yaptım, makyajım eksiksiz hastanede buluşalım dedik. Beni @mutlu_anlar_fotografcisi Burcu aldı sağ olsun.

Şu an anlamışsınızdır bu kadar süslenmeyi, güzel çıkmalıyız. Doula böyleyse o süslü Merve nasıldır. ‘Rujum olmuş mu, o ruj çıkmadan doğuracağım’ dedi. Biz biraz evde fazla kaldık. 2. Doğumlarda ilerleme daha hızlı olur genelde. Doğum başladı. Harika bir ahenkle devam etti. Merve’nin söylediği şeyi çok net hatırlıyorum. Şu an dışımdan kahkaha ile gülüyorum. Ama aramızda… Mahremiyeti koruyoruz. Doğum öyle hızlı oldu ki şu an yüzümde tüm anı hatırlayan müthiş bir gülümseme.

Bu arada doğumda, doğum fotoğrafçısını bir kez bile hissetmedim. Yok gibiydi. Mahremiyetinizi fotoğrafçınızın da koruyup, o ana saygı duyması ne kadar önemli tahmin edersiniz.

Pazar olduğu için hastanede ebe yoktu, bebek hemşiresi yoktu, çocuk doktoru nöbetçi miydi o da çağırıldı mı emin değilim. Geldi mi ondan bile emin değilim. Bebek doğduktan sonra yangından mal kaçırılırcasına giydirildi. Anneyle ten tene temas yapılmasına izin verilmedi. Ebemizin alışık olduğu bir sistem var tabii ki o ayrı ama şartlar uygunsa ve bebek sağlıklıysa anneyle ten tene teması yapmasına o en önemli altın saati geçirmesine için izin veren değişime açık kişiler olduğuna inanmak istiyorum.

Hemen yukarı çıkar, çıkmaz elbette anne ve babayla ten tene temas yaptık.

O sırada bebekle ebemizin ve babanın ilgilenmesini bırakıp, beni nezaketiyle mest eden kadın doğum hekimini izlemeye devam ettim.

Ya bakın bu gerçekten çok özel.

Doğumdan sonra hekimlerimiz kanayan yer var mı, yırtık var mı vs. bakarlar. Ve yırtık ya da kesi varsa dikerler. Zaten annelerin en korktuğu şeylerden biri de o dikişlerdir. Benim bile vajinal doğumdan korkma nedenimdir. (Bu benim kendi doğum hikayemle alakalı, onu da çok yakında yazacağım)

Tekrar söylüyorum doktorumuz Nalan Cihangir’di. Merve’nin yırtıkları dikmeden önce nezaketlice bacaklarına dokundu. Şimdi ‘iğne yapacağım ve çok az iğne yaparken hissedeceksin’ dedi. İğne yaptı ‘hissettin mi’ dedi. Merve: hayır.

Sonra ilk sağ bacağına, sonra sol bacağına dokundu. ‘Lütfen hissedersen beni uyar, şu şu işlemleri yapacağım’ dedi. Gık sesi çıkmadı Merve’den. Çünkü güvenli alan kurdu doktoru ona. Anneden ne kadar güzel bir his ve hatıra bıraktı. Her zaman söylüyorum. Tüm doğumlar biriciktir. Ve biricik olan bu doğumlar ekip işidir. Anneyi anlayan hem bir hekim hem bir kadın hem de 4 çocuk annesi vardı.

Yazarken bile prenses gibi hissettim inanın. Tüm doğumların güzelleşeceğini umut ediyorum. Lütfen doğumlarınıza sahip çıkın.

 Ha doğumdan sonra hala Merve’nin ruju silinememişti. Bakımlı, süslü anneleri de çok severim. Anne Topuzluları da.

5 OCAK 2020 SAAT 14.14 ‘te MEVA DÜNYAYA GELDİ. Ve bembeyaz bir ten, çok güzel pamuk gibi bir kız. Maşallahlarınızı duyar gibiyim lütfen 😊

× WhatsApp